Růžovka (rosacea)

je chronické onemocnění kůže často nesprávně zaměňované s akné , protože se však na rozdíl od něj objevuje až ve středním věku, bývá někdy laicky označováno jako "akné dospělých".

V různých formách postihuje asi 10 % populace, častěji ženy než muže. Vyskytuje se v centrálních partiích obličej - zasahuje nos, tváře, bradu a čelo.

PROJEVY: Zpočátku se projevuje přechodným, později trvalým začervenáním a rozšířenými žilkami, poté otokem a tvorbou hnisavých puchýřů. Na nose a přilehlých tvářích může docházet ke zbytnění mazových žláz a bujení vaziva, čímž (častěji u mužů) vzniká houbovité ztluštění kůže (rhinophyma)

Příčina onemocnění není známa, identifikovány jsou pouze faktory, které vývoj nemoci ovlivňují.

Těmi mohou být: onemocnění trávicí soustavy (žaludek, slinivka břišní, žlučník), vysoký krevní tlak, kožní mikrobi (roztoči, kvasinky) a dědičné vlivy.

LÉČBA může být:

  • udržovací

  • preventivní

  • chirurgická (u těžších případů)

Léčba je velmi individuální a měl by o ní rozhodnout specialista, a to s ohledem na případné ostatní kožní onemocnění nebo celkový zdravotní stav pacienta.

PREVENCE:

Preventivní péče tkví v nevystavování postižené pokožky nadměrně vysokým teplotám (sauna) nebo naopak mrazům; mechanickému podráždění (mnutí, tření, masáže, škrábání, peeling) i podráždění chemickému, např. dráždivými
kosmetickými a hygienickými výrobky (aromatické spreje, laky na vlasy, mastné krémy, pleťové vody s obsahem alkoholu, mýdla s nízkým pH); vyhnutí se opalování a dlouhodobému slunečnímu působení (pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi,
šetrnými UV krémy); nepříznivý vliv má i nadměrné pocení, pití horkých nápojů,
velký příjem kofeinu, alkoholu a kořeněných jídel.

CENA OŠETŘENÍ : 1150,- Kč


...